Fumigacija – iako faktički vrsta dezinsekcije, ovaj vid suzbijanja štetnih insekata se razlikuje od uobičajenih metoda, kako načinom delovanja, tako i potrebom za posebnom opremom i stručnom osposobljenošću radnika koji ove tretmane sprovode, jer je reč o izuzetno toksičnim materijama, koje su veoma opasne tokom primene i za ljude.
Primena fumigacije je uglavnom vezana za velika skladišta robe (silosi raznih vrsta, podna skladišta, barže za prevoz hrane, sl.), i to kako praznih (pred prijem robe), tako i same robe u njima, kao i velikih pogona za proizvodnju hrane (mlinovi i sl.), mada se u izvesnim uslovima može primeniti i u objektima druge namene.
Osnovu fumigacije predstavlja dejstvo nervnog gasa koji uništava sve žive oblike koji dišu. Primena ovakve metode suzbijanja insekata može biti kako mašinska (automatskim dozatorima), tako i manuelna. Fumigacija predstavlja idealan način zaštite velike količine hrane (npr. pšenice), jer nakon prolaska karence, ne ostavlja nikakve štetne rezidue u tretiranoj robi, koja je odmah spremna za upotrebu.
Zbog značajne promene klimatskih uslova u poslednjih nekoliko godina, koji pogoduju dramatičnom povećanju štetnih skladišnih insekatskih vrsta, izvođenje tretmana suve dezinsekcije i više puta tokom godine postaje neophodnost i jedan od osnova dobre proizvođačke prakse.
Potencijalni gubici koji mogu nastati u objektima u kojima se čuvaju ogromne količine robe (kao što su silosi sa znastom robom) mogu i više hiljada puta nadmašiti cenu fumigacije iste.
Zato je naša preporuka da je najefikasnija i najekonomičnija preventivna zaštita i kontinuirani stručni tretmani uz redovni monitoring od strane stručnih lica.